Ansök om plats

Välkommen att ansöka om plats hos oss! Som vårdnadshavare till barn som ska börja förskoleklass eller årskurs 7 ansöker ni via skolvalet i början av året. Om ni vill byta till vår skola mitt i terminen använder ni ansökningsforumläret på kommunens hemsida.

Skolvalet äger rum i januari-februari varje år. I början av året skickar kommunen ut information om hur valet går till.

Ni behöver registrera ert val av skola i skolvalet oavsett om ni väljer den skola där ert barn har sin grundplacering eller en annan kommunal eller fristående skola i eller utanför Haninge. Varje barn har sin grundplacering på en kommunal skola.

Om ni vill byta till vår skola

Om ni i skolvalet vill söka till oss men ert barn är grundplacerad på en annan skola gör ni ansökan enligt ovan. Detsamma gäller om ni vill byta till vår skola mitt i terminen.

Vi vill förstås erbjuda alla som vill gå hos oss plats men det kan hända att vi inte kan ta emot på grund av utrymmesskäl.

Senast uppdaterad: 11 augusti 2020